Jazda testowa — dlaczego warto się na nią zdecydować?
Proces zakupu samochodu jest czasochłonny i skomplikowany. Wybierając pojazd, który będziemy używać na co dzień, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Niektóre parametry samochodu takie jak rodzaj wyposażenia czy typ nadwozia są łatwe do weryfikacji pod względem komfortu jazdy. Jeśli mamy pewne wątpliwości dotyczące podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie zakupu wybranego modelu samochodu pomóc nam może jazda próbna. Na czym polega jazda próbna? Jak umówić się na jazdę próbną? Dlaczego warto odbyć jazdę testową? Ile trwa jazda testowa? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Na czym polega jazda próbna?
Jazda próbna zwana też testową polega na zapoznaniu się z funkcjami konkretnego modelu pojazdu oraz ich przetestowaniu już podczas jazdy po drogach publicznych. Jazdy testowe organizowane są przez dealerów, salony i komisy samochodowe. Są one bezpłatne i mają na celu sprawdzenie samochodów przed zakupem, ale również mogą służyć do promocji danej marki. Odbywając jazdę testową, możemy przekonać się, czy samochód, który chcemy kupić spełnia nasze wymagania, jeśli chodzi o komfort i dynamikę jazdy.
Jeśli chcesz przekonać się, dlaczego KIA Sportage była najchętniej wybieranym SUV-em w Polsce w 2022 roku oraz w pierwszej połowie 2023, umów się już dziś na bezpłatną jazdę próbną. Pracownicy salonu zademonstrują, jak działają najnowsze rozwiązania poprawiające komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży. Decydując się na jazdę próbną jednym z popularnych modeli marki KIA takimi jak KIA Ceed czy KIA Niro utwierdzisz się w przekonaniu, że dokonałeś satysfakcjonującego wyboru.
Jak umówić się na jazdę próbną?
Aby odbyć jazdę testową, należy wysłać stosowne zgłoszenie do konkretnego dealera lub salonu samochodowego wybranej marki. Zgłoszenie takie powinno zawierać informację o terminie jazdy próbnej oraz o modelu samochodu, który nas interesuje. Możemy to zrobić za pośrednictwem formularza znajdującego się na oficjalnej stronie internetowej danej marki lub kontaktując się telefonicznie czy mailowo. Następnie pracownik salonu lub dealer skontaktują się z Tobą w celu ustalenia szczegółów tj. konkretnej daty i godziny oraz miejsca jazdy testowej.
Jak wygląda jazda testowa?
Kiedy otrzymamy pozytywną odpowiedź dotyczącą odbycia jazdy próbnej, musimy udać się w wyznaczonym dniu pod umówiony adres. Powinniśmy pamiętać o zabraniu ze sobą prawa jazdy. Często już na miejscu sporządzany i podpisywany jest dokument, w którym kierowca deklaruje, iż nie jest pod wpływem substancji odurzających. Po przeszkoleniu kierowcy odnośnie do funkcji i specyfikacji pojazdu może on przystąpić do przeprowadzenia jazdy testowej.
Przebieg trasy jazdy próbnej jest zazwyczaj z góry określony. W zależności od własnych preferencji klient może zdecydować czy jazda testowa powinna odbyć się w warunkach miejskich, czy może po trasie szybkiego ruchu. Możliwe jest również udanie się z klientem np. pod jego adres w celu zaprezentowania samochodu rodzinie czy sprawdzenia, czy samochód zmieści się w garażu.
Dlaczego warto odbyć jazdę testową?
W trakcie jazdy próbnej możemy dokładniej zapoznać się z elementami wyposażenia pojazdu m.in. sprawdzić ustawienia fotela i kierownicy oraz ustawienia lusterek. Podczas jazdy handlowiec może nam również przedstawiać wyposażenie opcjonalne, które jest dostępne za dodatkową opłatą.
Ponadto przedstawione detale wyposażenia na stronach internetowych lub zdjęciach katalogowych mogą się znacznie różnić od tych w rzeczywistości, dlatego warto osobiście przyjrzeć się pojazdowi i ocenić czy spełnia nasze oczekiwania.
Jazda testowa to świetna okazja, aby przetestować takie rozwiązania techniczne jak asystent zmiany pasa ruchu czy czujniki i kamery cofania. Dlatego w trakcie jazdy próbnej zweryfikujmy czy dobrze czujemy się w trakcie parkowania lub podczas wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu.
Ile trwa jazda testowa?
Czas trwania jazdy próbnej uzależniony jest w głównej mierze od specyfikacji samochodu oraz indywidualnych potrzeb kupującego. Jeśli pracownik salonu samochodowego zamierza w trakcie jazdy testowej zaprezentować klientowi, jak działają poszczególne systemy i układy, które wchodzą w skład wyposażenia samochodu, czas zarezerwowany na jazdę testową będzie musiał być odpowiednio przedłużony.
Z reguły jazda próbna trwa od 30 do 45 min, w tym czasie klient może swobodnie porozmawiać z handlowcem o parametrach technicznych danego modelu lub warunkach gwarancji. Na czas jazdy ma również wpływ natężenie ruchu drogowego, które w zależności od pory dnia może się istotnie zmieniać. Natomiast jeżeli chcemy poświęcić dłuższą chwilę na dokładne zapoznanie się z poszczególnymi funkcjami samochodu, możemy skorzystać z opcji weekendowej jazdy testowej. Szczegóły takiego rozwiązania są zawsze indywidualnie ustalane z klientem.
Podsumowanie
Mając do wyboru kilka modeli samochodów trudno, jest podjąć ostateczną decyzję. Zapoznając się ze specyfikacją każdego z rozważanych modeli, dowiemy się, z jaką maksymalną prędkością mogą poruszać się poszczególne egzemplarze oraz ile spalają paliwa. Kluczowym etapem procesu zakupu samochodu powinna być jazda testowa. To dzięki odbytej jeździe próbnej przekonamy się, czy interesujący nas egzemplarz spełnia nasze indywidualne preferencja a tym samym, czy jest w stanie zagwarantować komfort oraz bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.