Sposoby ładowania samochodów elektrycznych
Decydując się na zakup samochodu elektrycznego, często pojawia się pytanie dotyczące ładowania tego typu auta. Użytkownicy samochodów napędzanych energią elektryczną mają do wyboru kilka metod ładowania akumulatorów pojazdów. Jak więc można ładować samochód elektryczny, ile trwa naładowanie auta elektrycznego, jaki jest tego koszt i ile prądu zużywają pojazdy elektryczne? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat metod ładowania samochodu elektrycznego!
Jak działa samochód elektryczny?
Na polskich drogach można ujrzeć cztery podstawowe rodzaje samochodów elektrycznych: hybrydowe (np. KIA Niro), hybrydowe plug-in (np. KIA Sorento PHEV), mild-hybrid (np. KIA ProCeed) oraz w pełni elektryczne (np. KIA E-Soul lub KIA EV6). Sposób działania samochodów elektrycznych polega na wykorzystywaniu przemian magnetodynamicznych i elektrodynamicznych, co umożliwia przepływ energii z akumulatora. To z kolei wprawia w ruch stojan i wirnik pojazdu, dzięki czemu silnik samochodu może pracować i napędzać auto.
W przypadku samochodów w pełni hybrydowych energia niezbędna do zasilania pojazdu odzyskiwana jest podczas jazdy (np. w czasie hamowania). Hybrydy plug-in wyposażone zostały w dodatkowe gniazdo, umożliwiające podładowanie samochodu np. w domu lub na stacji ładowania.
Modele mild-hybrid nie mają możliwości ładowania ze źródła zewnętrznego, jednak mogą odzyskiwać energię podczas hamowania i zwalniania, co wspomaga pracę silnika spalinowego. Z kolei pojazdy w pełni elektryczne napędzane są wyłącznie akumulatorem, co sprawia, że wymagają one regularnego ładowania.
Ładowanie samochodów elektrycznych – metody
Wyróżniamy dwie podstawowe metody ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszą z nich jest korzystanie z publicznych ładowarek, dostępnych w miastach i przy drogach szybkiego ruchu. Drugim sposobem jest ładowanie samochodu w domu. Czym charakteryzuje się każda z metod?
#1 Publiczne stacje ładowania
Ładowarki publiczne można ujrzeć m.in. w miejscach takich jak parkingi przy galeriach handlowych, biurowcach czy przy budynkach użyteczności publicznej. Zwykle takie stacje ładowania są bezpłatne i umożliwiają podładowanie pojazdu w czasie postoju na miejscu parkingowym. Do publicznych ładowarek zaliczamy także stacje szybkiego ładowania, najczęściej zlokalizowane na stacjach benzynowych lub w specjalnie wyznaczonych miejscach, a za ich użycie należy uiścić określoną opłatę.
Zwykle bezpłatne stacje ładowania wyposażone są w ładowarki prądu przemiennego (AC). Zazwyczaj ich moc oscyluje w granicach 11-22 kW. Ze względu na dość długi czas ładowania akumulatora „do pełna” tego typu ładowarki służą głównie do zasilenia samochodu energią wystarczającą do przejechania niewielkiego dystansu.
W przypadku stacji szybkiego ładowania wykorzystuje się prąd stały (DC) zapewniający moc ponad 50 kW. Oznacza to, że do uzupełnienia energii w akumulatorze wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut ładowania. Warto jednak wiedzieć, że eksperci zalecają rzadkie korzystanie z ładowarek DC ze względu na ich negatywny wpływ na żywotność akumulatora.
#2 Ładowanie samochodów elektrycznych w domu
Większość posiadaczy samochodów elektrycznych preferuje ładowanie pojazdów w domu. Wyróżniono dwa typy ładowania w miejscu zamieszkania: poprzez wykorzystanie gniazdka elektrycznego oraz przy użyciu domowej ładowarki ściennej (tzw. wallbox). Czym różnią się oba te sposoby?
Ładowanie z gniazdka
Ładując samochód z gniazdka elektrycznego, najczęściej wykorzystuje się przewód dołączony do pojazdu. Ten sposób nie wymaga montowania dodatkowych instalacji – wystarczy wpiąć ładowarkę do gniazdka, a drugi jej koniec do samochodu. Warto jednak podkreślić, że ta metoda ma ogromny wpływ na zwiększenie opłat za energię elektryczną, gdyż czas ładowania akumulatora „do pełna” może zająć nawet kilkanaście godzin.
Wallbox
Wallbox to nic innego jak domowa ścienna ładowarka na prąd zmienny. Aby jej używać, konieczne jest założenie specjalnej instalacji (zwykle dokonuje tego elektryk). To najpopularniejsza i najchętniej wykorzystywana metoda ładowania pojazdów elektrycznych głównie ze względu na czas uzupełniania energii – wynosi on nawet 4 razy mniej niż w przypadku ładowania samochodu z gniazdka 230 V. Co więcej, ten sposób ma najmniejszy wpływ na zmniejszanie żywotności akumulatora pojazdu, przez co jest najbardziej polecanym przez ekspertów.
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego w zależności od wybranej metody?
Szybkość ładowania pojazdu elektrycznego zależy oczywiście od wykorzystywanej metody, mocy ładowarki oraz pojemności akumulatora. Nie ulega wątpliwości, że ładowanie pojazdu prądem stałym (DC) daje znacznie lepsze efekty od ładowania prądem przemiennym (AC). Zwykle ładowarki na prąd stały są mocniejsze, co umożliwia szybsze uzupełnienie energii w akumulatorze.
Czas ładowania samochodu elektrycznego przy użyciu publicznej, bezpłatnej stacji zwykle zajmuje kilka godzin. To więc doskonały sposób na napełnienie akumulatora podczas wyjścia na zakupy, czy w czasie pobytu w pracy. Korzystając z płatnych stacji do ładowania prądem stałym, zwykle uzupełnienie energii w rozładowanym akumulatorze zajmuje około 40 minut, dzięki czemu ten sposób najczęściej wykorzystywany jest w czasie podróży.
Ładując samochód w domu przy użyciu gniazdka, należy liczyć się z długim czasem oczekiwania. Według obliczeń ekspertów, 1 godzina ładowania umożliwia przejechanie od 13 do 16 kilometrów. Chcąc naładować samochód do 65 kilometrów zasięgu, należy więc przeznaczyć na ładowanie aż 4-5 godzin. W przypadku korzystania z instalacji wallbox można skrócić ten czas nawet do 1 godziny. Eksperci podkreślają, że naładowanie akumulatora o pojemności 40 kWh „do pełna” zajmuje około 6 godzin, dzięki czemu to doskonały sposób na ładowanie pojazdu nocą.
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Najczęściej ładowarki dostępne w miejscach publicznych (np. na parkingach) są udogodnieniem bezpłatnym. Nie ulega jednak wątpliwości, że uzupełnianie energii na szybkich stacjach ładowania wiąże się z dość dużym wydatkiem. W zależności od wielkości akumulatora i wyjściowego poziomu naładowania pojazdu, koszt ładowania „do pełna” oscyluje w granicach 140-300 złotych. Ładowanie auta w domu to znacznie mniejszy wydatek. Szacuje się, że jednorazowe naładowanie akumulatora pojazdu to wydatek rzędu 35-70 złotych w zależności od obowiązującej stawki za kilowatogodzinę.
Czytaj więcej: Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Ile prądu zużywa samochód elektryczny?
Wpływ na zużycie energii elektrycznej przez pojazd ma kilka aspektów. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć moc silnika, natężenie ruchu na drodze, ukształtowanie terenu czy styl i tryb jazdy. Nie ulega wątpliwości, że jazda ukierunkowana na odzyskiwanie energii podczas hamowania lub zwalniania poskutkuje znacznie mniejszym zużyciem energii przez auto. Przykładowo, model KIA e-Niro 2022 z możliwością odzyskiwania energii, przy standardowej jeździe zużywa średnio 15,5 kWh/100 km.
Metody ładowania samochodów elektrycznych – podsumowanie
Użytkownicy pojazdów elektrycznych mają do wyboru dwa podstawowe sposoby ładowania swoich aut – przy użyciu publicznej stacji ładowania lub uzupełnianie energii w domu. Choć szybkie stacje ładowania zapewniają sprawne naładowanie pojazdu, eksperci zalecają rzadkie korzystanie z tej metody ze względu na jej wpływ na żywotność akumulatora. Zdecydowanie mniej inwazyjnym i oszczędniejszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie do ładowania wallbox’a – specjalnej instalacji, z której korzysta większość posiadaczy samochodów elektrycznych.