Ładowanie samochodu elektrycznego – ile trwa i gdzie można to zrobić?
Samochody elektryczne to już nieodłączny element polskich dróg. Nic w tym dziwnego – doskonały design nowoczesnych pojazdów w połączeniu z zerową emisją zanieczyszczeń skutecznie przyciągają nowych klientów. Nabywając samochód elektryczny, często pojawia się wiele pytań na temat ładowania pojazdu. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest czas ładowania samochodu elektrycznego, co wpływa na długość ładowania i gdzie można naładować samochody elektryczne w Polsce!
Samochody elektryczne – na jakiej zasadzie działają?
Zasada działania samochodów elektrycznych jest prosta. Dzięki wykorzystaniu przemian elektrodynamicznych i magnetodynamicznych aktywuje się przepływ energii z akumulatora, co wprawia w ruch stojan i wirnik pojazdu. Wyróżniamy trzy rodzaje samochodów elektrycznych: hybrydowe, hybrydowe plug-in oraz pojazdy w pełni elektryczne. Pojazdy hybrydowe wyposażone są w silnik spalinowy i elektryczny, które mogą pracować razem lub niezależnie od siebie.
Standardowe „hybrydy” nie posiadają gniazda ładowania, gdyż energia odzyskiwana jest podczas jazdy. Hybrydy plug-in z kolei wyposażone są w gniazdo umożliwiające dodatkowe ładowanie akumulatora z zewnętrznego źródła. W pełni elektryczne modele napędzane są tylko akumulatorem, co sprawia, że auto wymaga regularnego ładowania.
Ile prądu zużywa samochód elektryczny?
Zużycie energii elektrycznej zależy m.in. od modelu samochodu i jego indywidualnych parametrów. Wpływ na zużycie prądu mają takie aspekty jak moc silnika, styl i tryb jazdy, ukształtowanie terenu czy natężenie ruchu na drodze. Przykładowo, model KIA e-Niro z możliwością odzyskiwania energii w trakcie jazdy zużywa średnio 15,5 kWh/100 km, z kolei nowa KIA E-Soul 2023 przy standardowej jeździe zużywa około 14,5 kWh/100 km.
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy w głównej mierze od pojemności akumulatora, trybu ładowania (wolny, szybki) oraz od wyjściowego poziomu energii. Niezmiernie ważna jest także moc ładowania – im wyższa jej wartość, tym ładowanie akumulatorów samochodów przebiega szybciej. W przypadku ładowania samochodu na stacji o mocy 3-7 kW, w zależności od rodzaju akumulatora, czas ładowania do pełna trwa od 8 do 24 godzin.
Korzystając ze stacji ładowania o mocy 11-22 kW, ładowanie do 100% energii zajmuje około 3-6 godzin, w zależności od modelu pojazdu. Z kolei w przypadku szybkich punktów ładowania wyróżniających się mocą ponad 50 kW, akumulator do pełna można naładować już w godzinę. Poruszając się samochodem elektrycznym, należy więc zaplanować swoją trasę i określić, czy poziom energii wystarczy do przejechania całej drogi, czy może konieczne będzie doładowanie akumulatora w przeznaczonym do tego miejscu.
Gdzie naładować samochód elektryczny?
Choć większość na polskich drogach nadal stanowią auta spalinowe, w naszym kraju nie brakuje stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wyróżniamy stacje publiczne i domowe oraz stacje szybkiego ładowania samochodów. Czym charakteryzują się każde z nich?
Publiczne stacje wolnego ładowania (AC)
Do tej kategorii należy zaliczyć stacje, które można ujrzeć np. w pobliżu biurowców, centrów handlowych czy przy publicznych parkingach. Zwykle ich moc wynosi od 11 do 22 kW, przez co czas ładowania pojazdu do pełna zazwyczaj zajmuje kilka godzin. To doskonałe rozwiązanie na podładowanie samochodu podczas pobytu w pracy czy na zakupach.
Domowa stacja wolnego ładowania (AC)
W przypadku ładowania samochodu w domu zwykle mamy do czynienia ze stacjami o mocy od 3 do 7 kW. Ze względu na dość długi czas uzupełniania energii, wiele osób decyduje się na ładowanie pojazdu nocą. Samochody elektryczne wyposażone zostają w niezbędne do ładowania urządzenia, dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania dodatkowych systemów. Wystarczy podpiąć wtyczkę do standardowego gniazdka, a drugi jej koniec do pojazdu i… ładować!
Stacje szybkiego ładowania (DC)
W przypadku stacji szybkiego ładowania naładowanie samochodu elektrycznego zajmuje znacznie mniej czasu. Takie stacje są płatne i najczęściej spotyka się je przy drogach szybkiego ruchu lub w miejscach użyteczności publicznej. Ładowarki umożliwiają uzupełnienie energii już w kilkadziesiąt minut, jednak warto pamiętać, że tego typu stacje ładowania mają wpływ na skrócenie żywotności akumulatora i należy używać ich jak najrzadziej.
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Koszt ładowania samochodów elektrycznych zależy w głównej mierze od rodzaju i pojemności akumulatora pojazdu. Ponadto wpływ na cenę ładowania ma także obowiązująca stawka za kilowatogodzinę. Nie ulega wątpliwości, że ładowanie auta w domu będzie znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż korzystanie z płatnej stacji ładowania. Koszt naładowania pojazdu w domu obecnie oscyluje w granicach 35-70 zł, na stacjach zaś ceny te wynoszą od 140 do 300 zł, w zależności od wielkości akumulatora. Więcej o kosztach ładowania pojazdów przeczytasz tutaj: https://kiaautopol.pl/blog/ile-kosztuje-ladowanie-samochodu-elektrycznego/.
Ładowanie samochodu elektrycznego – podsumowanie
Czas ładowania pojazdu elektrycznego zależy m.in. od wyjściowego poziomu energii w akumulatorze, pojemności akumulatora i mocy ładowarki. Im mocniejsza będzie stacja ładowania, tym szybciej pojazd naładuje się do wymaganego poziomu. W zależności od potrzeb samochód można ładować zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych – na bezpłatnych lub płatnych stacjach umożliwiających naładowanie akumulatora.