Co ile wymiana oleju silnikowego?
Regularna wymiana oleju silnikowego jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy – to olej właśnie zapewnia skuteczne smarowanie w jednostce napędowej, zapewniając tym samym sprawne działanie silnika. Ale w czasie eksploatacji olej silnikowy ulega zużyciu. Dlatego też należy wymieniać go, a pomiędzy kolejnymi wymianami, kontrolować jego stan i poziom. Jak często wymieniać olej silnikowy i co jeszcze należy o nim wiedzieć?
Rola i znaczenie oleju silnikowego
Najważniejszą funkcją oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych części każdego silnika spalinowego – zarówno zasilanego benzyną, olejem napędowym, jak i LPG. Podobnie jak maź w naszych stawach, olej silnikowy smaruje i zapewnia lepszy poślizg pomiędzy poszczególnymi częściami, zapobiegając ich nadmiernemu zużyciu, czyli zatarciu. Jeśli masz wątpliwości, czy nadszedł już czas wymiany oleju silnikowego w Twoim samochodzie Kia, odwiedź serwis Kia.
Poza tym olej silnikowy uszczelnia przestrzeń między tłokiem a płaszczem cylindra i zapobiega zakleszczeniu się tłoka w nim, odpowiada za odprowadzanie ciepła z silnika, a zawarte w nim dodatki rozbijają i zmiękczają cząstki osadu węglowego zbierającego się w komorach spalania.
Dlaczego należy wymieniać olej silnikowy?
Systematyczne wymienianie oleju silnikowego jest o tyle istotne, że zużyty olej nie spełnia swojej roli prawidłowo. A tylko prawidłowy poziom i dobry stan oleju zapewnia odpowiednie smarowanie – bez tego już nawet po kilku minutach jazdy silnik ulega zatarciu i uszkodzeniu. A dbanie o żywotność silnika jest w gruncie rzeczy proste, i o wiele mniej kosztowne niż jego remont lub wymiana na nowy. Dlatego też konieczności wymiany oleju silnikowego lub uzupełniania jego poziomu nie wolno bagatelizować.
Jeszcze jeden aspekt należy omówić jako niezwykle istotny – otóż jest nim gwarancja na samochód. Kia oferuje na swoje samochody wyjątkowo długi, aż siedmioletni, okres gwarancji. Oznacza to, że jeśli w Twoim aucie, w ciągu pierwszych siedmiu lat jego użytkowania, uwidoczni się wada produkcyjna, to zostanie ona zlikwidowana bezpłatnie. Jednym z warunków jest jednak poprawna eksploatacja pojazdu – czyli właśnie między innymi regularne okresy dokonywania wymiany oleju silnikowego według zaleceń producenta. Pamiętaj, że równie ważne są regularne przeglądy w ASO Kia.
Jak często konieczna jest wymiana oleju silnikowego?
To zależy od wielu czynników. Jeśli kupujesz nowy samochód, sprawdź w instrukcji obsługi jak często wymieniać olej silnikowy zaleca jego producent – np. w Kia Sportage należy wykonać wymianę oleju po przejechaniu 32000 tysięcy kilometrów lub co 12 miesięcy, w Kia Cee’d po przejechaniu 30000 tysięcy kilometrów lub po 12 miesiącach, a w Kia Soul po pokonaniu dystansu 15000 tysięcy kilometrów lub po 12 miesiącach. Ale konieczna może być też częstsza wymiana oleju – dlaczego?
Od czego zależy częstotliwość wymiany oleju silnikowego?
To, jak często należy wymieniać olej silnikowy, zależy od kilku czynników. jednym z nich jest model, ale także wiek samochodu – w przypadku nowych samochodach okresy wymiany oleju są dłuższe niż w przypadku samochodów starszych i z dużym przebiegiem. Wymiana oleju silnikowego zależy także od rodzaju paliwa – w przypadku aut zasilanych benzyną jest ona potrzebna rzadziej niż u samochodów z zamontowaną instalacją LPG.
Duże znaczenie dla częstotliwości wymiany oleju ma styl jazdy kierowcy, to na jakich dystansach się on porusza i jak często to robi. Jeśli auto jest użytkowane na dłuższych dystansach, olej w silniku będzie trzeba wymieniać rzadziej niż niż w autach eksploatowanych używanych na krótkich dystansach. Zbyt częsta wymiana oleju nie jest wprawdzie wskazana, ale w przypadku samochodów użytkowanych wyłącznie na krótkich odcinkach, rzeczywiście warto wykonywać ją częściej niż wskazuje producent, gdyż olej szybciej traci swoje właściwości smarne i obniża się w nim ilość dodatków uszlachetniających.
Znaczenie może mieć także rodzaj oleju – na rynku dostępne są oleje mineralne i oleje syntetyczne. Olej syntetyczny jest bardziej trwały i odporny na wysokie temperatury wytwarzane przez pracujący silnik, toteż wymienia się go rzadziej niż oleje mineralne.
Nowsze modele samochodów mają na desce rozdzielczej kontrolkę informującą o konieczności wlania nowego oleju. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne z punktu widzenia kierowcy, który nie musi pamiętać o konieczności wymiany płynu, ale także precyzyjne – komputer pokładowy, na podstawie analizy stylu jazdy, pokonywanych dystansów, częstotliwości rozgrzewania silnika i wielu innych danych, samodzielnie decyduje, kiedy olej należy wymienić na nowy.
Jak wymienić olej silnikowy?
Możliwości są dwie – możesz wymienić olej w silniku samodzielnie lub w serwisie. Pewniejszym i bardziej komfortowym dla kierowcy sposobem jest oczywiście wymiana oleju w ASO Kia – wówczas ma on pewność, że usługa zostanie wykonana sprawnie i profesjonalnie.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Nie wolno zapomnieć nam o założeniu nowego filtra oleju przy każdej wymianie oleju na nowy. O ile olej odpowiada między innymi za zbieranie nieczystości, o tyle filtr oleju zatrzymuje je na sobie i zabezpiecza przed nimi układ smarowania i silnik. Jeśli nie wymienimy go na nowy w odpowiednim momencie, dojdzie do zwiększenia zużycia paliwa, zmniejszenia osiągów silnika, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach – do zatarcia silnika.
Kontrola i uzupełnianie poziomu oleju silnikowego
Regularnie należy kontrolować poziom oleju – poza tym, że w trakcie eksploatacji zużywa się on, to również pewne jego ilości silnik pobiera (bardzo niewiele – od 0,7 do 1,0 litra na 1000 km). Aby więc skontrolować, czy nie trzeba uzupełnić jego ilości, trzeba wyjąć znany każdemu kierowcy z kursu prawa jazdy bagnet do pomiaru poziomu oleju, wytrzeć go ściereczką, umieścić ponownie na miejscu, wyjąć i odczytać poziom oleju. Oczywiście samochód powinien stać na płaskiej powierzchni, a silnik być wyłączony od min. 10 minut.
Jaki poziom oleju jest dobry? Każdy, który mieści się pomiędzy dwiema zaznaczonymi na bagnecie kreskami, jest akceptowalny. Najlepiej jednak, jeśli olej sięga tuż pod lub do samej górnej kreseczki. Jeśli jest go mniej, dobrze jest wlać potrzebną ilość.
Podsumowanie
Teraz już wiesz dlaczego i jak często należy wymieniać olej silnikowy w samochodzie. Pamiętaj, że regularnie wymieniany na nowy olej wysokiej jakości to podstawa sprawnego działania silnika i bezpieczeństwa użytkowania pojazdu.