Ile kosztuje samochód elektryczny?
Samochody elektryczne z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność. Wpływa na to wiele różnych czynników, takich jak m.in. większa świadomość ekologiczna mieszkańców naszego kraju, ciągle rosnące ceny paliw kopalnych czy duży postęp technologiczny w zakresie produkcji samochodów elektrycznych, który przedkłada się na większy zasięg i lepsze osiągi pojazdów. Wiele osób wciąż uważa samochody elektryczne za niedostępne dla przeciętnego obywatela. Jak jest w rzeczywistości? Jaki jest najtańszy samochód elektryczny na rynku? Czy każdy może pozwolić sobie na auto elektryczne?
Auta elektryczne – koszt początkowy
Marka i model auta, pojemność akumulatora, a także ewentualne ulgi podatkowe czy formy dofinansowania to czynniki, które wpływają na ceny samochodów elektrycznych. Wybierając odpowiedni pojazd napędzany prądem, na dłuższą metę taka inwestycja ma spore szanse się zwrócić.
Mimo dynamicznego rozwoju technologii i spadków cen samochodów elektrycznych, koszt auta napędzanego silnikiem benzynowym czy diesla na polskim rynku będzie zazwyczaj niższy niż w przypadku jego elektrycznego odpowiednika.
Kwota początkowa jest niewątpliwie istotna, lecz kupując samochód, należy zwrócić szczególną uwagę na późniejsze koszty związane z jego utrzymaniem. Zestawiając całkowite koszty utrzymania, okazuje się, że na dłuższą metę pojazdy elektryczne są znacznie bardziej ekonomiczne i oszczędne.
Zdecydowana większość osób, które rozważają zakup pojazdu elektrycznego, ponosi już koszty utrzymania własnego samochodu. Biorąc pod uwagę coraz wyższe ceny benzyny i oleju napędowego, okazuje się, że w ogólnym rozrachunku miesięczne koszty finansowania samochodu z napędem elektrycznym mogą być zaskakująco atrakcyjne.
Niski koszt utrzymania samochodów elektrycznych
Nie ważne czy posiadamy samochody napędzane przez silniki elektryczne, czy spalinowe – wszystkie generują wydatki eksploatacyjne. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że samochód elektryczny generuje ich znacznie mniej. Dlaczego? Jest to bardzo proste: samochody elektryczne posiadają mniej elementów, które w przyszłości mogą wymagać naprawy, np. zawory, tłoki, cylindry. Przekłada się to na niższe koszty utrzymania auta elektrycznego.
Ułatwienia na polskich drogach i przywileje
W coraz większej ilości miast samochody elektryczne mają możliwość poruszania się buspasami, przez co mogą sprawniej poruszać się po zakorkowanych ulicach. Podobnie wygląda kwestia parkowania na terenie miast – właściciele pojazdów elektrycznych mogą robić to za darmo.
Dodatkowo w niektórych krajach dostępne jest dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego. Koszt zakupu samochodu w takim przypadku jest znacznie niższy.
Posiadanie auta z napędem elektrycznym niesie wiele korzyści
Właściciele pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii oszczędzają rocznie £500, dzięki niższym kosztom utrzymania w porównaniu do aut z silnikiem spalinowym.
Polska: możliwość poruszania się buspasami i bezpłatne parkowanie.
Ponad połowa ludzi korzysta ze swojego samochodu elektrycznego, dojeżdżając do pracy.
Na świecie po drogach jeździ już 2 miliony pojazdów elektrycznych.
Oszczędność na paliwie
Największa zaleta pojazdów elektrycznych to niski koszt podróży, co ma oczywiście wpływ na całkowity koszt posiadania takiego auta. Koszt przejechania kilometra przy pomocy samochodu elektrycznego waha się między 4 a 10 gr, podczas gdy w przypadku pojazdu z silnikiem spalinowym może być to nawet 30 – 60 gr! Pieniądze, które uda nam się zaoszczędzić na paliwie dość szybko zrównoważą wyższe koszty, które musimy ponieść podczas zakupu samochodu. Poruszanie się samochodem elektrycznym prawie zawsze jest przystępne cenowo.
Przeciętny kierowca pokonuje rocznie między 10 000 a 20 000 km, a z samochodu korzysta ok. 8 lat. Samochody elektryczne obecnie w 80% przypadków ładowane są w domach, a w 20% na stacjach, gdzie możliwe jest szybkie ładowanie pojazdów. Wystarczy porównać ze sobą wysokie koszty paliwa ze stosunkowo niskim kosztem energii elektrycznej. Zakładając ładowanie samochodu w domu, właściciele samochodów elektrycznych mogą zaoszczędzić jeszcze więcej!
Oszczędności na paliwie zależą od kilku czynników, takich jak:
- Parametry techniczne auta
- Ceny prądu u dostawcy energii, z którego usług korzystasz
- Metoda ładowania (ładowanie w domu / szybka ładowarka na stacji)
- Pokonywany przebieg na jednym ładowaniu
- Styl jazdy
- Klimat i warunki atmosferyczne
Zdecydowanie się na auto elektryczne i wejście do świata elektromobilności niesie ze sobą wiele zalet. Obecne samochody elektryczne są w stanie rozpędzić się do dużych prędkości w krótkim czasie, a także mogą pochwalić się dużym zasięgiem po pełnym naładowaniu. Charakteryzuje je także wykorzystanie najnowszych systemów bezpieczeństwa i wysokiej jakości materiałów, co sprawia, że różnice między spalinowymi a elektrycznymi samochodami stają się coraz mniejsze. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko auto elektryczne w dłuższej perspektywie ma także pozytywny wpływ na stan naszego portfela. Wszystko przez liczne udogodnienia, a także niższe koszty eksploatacji.